תארו לכם כבישים בלי סימוני דרך. מה היינו עושים בלעדי סימון כבישים שיכוון אותנו על הכביש ויאמרו לנו מהם חוקי התנועה שאנחנו צריכים לציית להם?

על כל כביש שאנחנו נוסעים עליו, וגם על אבן השפה שצמודה לו, יש סימני דרך שונים, אותם יוצרים על ידי שימוש בצבעים מיוחדים המיועדים לכך. בין השאר, אפשר לראות סימני הפרדה בין נתיבים, כיווני נסיעה על כל נתיב, מעבר חצייה ועוד.

אם כן, סימון כבישים הוא אמצעי בטיחות שנועד לכוון את התנועה ואת הולכי הרגל. מה היינו עושים בלעדיהם? בדיוק כמו רמזורים ותמרורים, גם הם אחראים על הבטיחות שלנו בדרכים, של נהגים והולכי רגל כאחד.

הכוונת זרימה של התנועה על הכביש והעברת מסרים לכל מי שמשתמש בדרך- אלו הם שני היעדים של סימני הדרך. מבדיקה שנערכה, ניתן לראות כי סימני הדרך הביאו לירידה של כ 50 אחוז במספר התאונות שיש בהן נפגעים.

אפשר לראות שהירידה במספר התאונות עם נפגעים אינה מלאה, רק חמישים אחוז. יש שתי סיבות עיקריות לכך: האחת היא אי ציות של הנהגים לסימני הדרך, והשנייה קשורה דווקא להולכי הרגל, שמרגישים ביטחון מופרז כאשר הם ניגשים אל מעבר החצייה ואינם לוקחים בחשבון מהירויות ומרחקי עצירה של הנהגים.

מכיוון שסימני הדרך הם קריטיים כל כך לצמצום תאונות הדרכים שבהן יש נפגעים, סימון כבישים הוא חלק מתחזוקת התשתיות בכל עיר, ובעת הצורך מבצעים צביעה חוזרת של כל הסימנים. הצביעה מתבצעת גם על אבן השפה שצמודה לכביש, אך היות ותכיפות החיכוך של צמיגי הגלגלים של המכוניות היא נמוכה מאוד, הסימונים נשמרים לאורך זמן.

הנה כמה סימני דרך מוכרים לנהגים והולכים רגל:

 מעבר חצייה

 קו הפרדה לבן מקווקו

 קו הפרדה לבן רצוף

 קו עצירה בתמרור זכות קדימה או עצור

 אי תנועה

 פס האטה

 קו צהוב רצוף בצדו הימני של הכביש

כל הולך רגל מבין את משמעות מעבר החצייה, וכל נהג מכיר – או צריך להכיר – את סימוני הדרך השונים, כך שמספר התאונות שנגרמות במהלך השנה אינן קשורות בהכרח לאי ידיעת הסימנים והמשמעות שלהם.

אולי יעניין אותך גם...

צביעת כבישים – הצבע ששומר עליכם

הצבע הלבן שאתם רואים יום ביומו בכל צדי הדרך הוא הצבע ששומר עליכם. כאשר ילדכם עוברים במעבר חציה רכבים ממול יודעים לעצור בפס הלבן ולתת את זכות הקדימה..

סימון חניה

סימון חניית נכים, סימון חניה פרטית ועוד- כל אלה נועדו לשמור על הזכות של אדם מסוים לחנות במקום מסוים.

סימון דרכים – הביטחון שלנו על הכביש

מה היינו עושים על הכביש בלעדי סימון דרכים ברור ומוסכם על כולנו? הסימון הוא הביטחון שלנו על הכביש, ויש לתחזק אותו בצורה הראויה כדי שכולנו נחזור הביתה בשלום.

סימון דרכים – שמירה על סדר ובטיחות

אם תידרשו לתאר את נופי הארץ, סביר להניח כי אחד התיאורים יתייחס לדרכים עירוניות ובין עירוניות. קשה לדמיין בימינו ציביליזציה...

סימון חניה – מפרטית ועד נכים

סימון חניית נכים, סימון חניה פרטית ועוד- כל אלה נועדו לשמור על הזכות של אדם מסוים לחנות במקום מסוים.

סימון כבישים – סימנים שכל נהג צריך להכיר

צביעת כבישים היא חלק מעבודות התחזוקה השוטפת הנחוצות לצורך שימוש בטוח ונוח בהם. בעת ביצוע העבודות יש להקפיד על מספר היבטים חשובים
תקן צבע 1871
ספק משרד הביטחון
איזו 9000
צוות כחול לבן
החברה אינה מעסיקה קבלני משנה